تاریخچه شرکت سونی
شرکت سونی در سال 1946 توسط ماسارو ایبوکا و آکیو موریتا در توکیو به ثبت رسید.سونی ازجمله سازندگان پیشگام در تولید محصولات الکترونیک بوده و هست.این شرکت درزمینه های مختلف,تولید محصولات صوت و تصویری,بازیهای ویدیویی و سرگرمی فعالیت دارد و یکی از ثروتمندترین و موفق ترین شرکتهای جهان می باشد.
درسال 1946 آقای ماسارو ایبوکا و آکیو موریتا با 190000 ین سرمایه و 20 نفرکارمند,شرکت مهندسی مخابرات توکیو را تاسیس کردند.
این دو مهندس هوشمند و مستعد که درجنگ باهم آشنا شده بودند بامهیاکردن منابع مالی ومعنوی,فروشگاه کوچک الکترونیکی درتوکیو تاسیس کردند.مهندس نابغه(ماسارو)و فیزیکدان جوان(آکیو)باهمکاری توانستند این شرکت را راه اندازی کنند و نام اصلی این شرکت,شرکت مهندسی ارتباطات توکیو بود.
سونی از ترکیب دوکلمه sonus به معنی (صدایاصوتی)وکلمه sonny به معنی (پسرکوچک)بوجود آمده و علت این نامگذاری برای این کمپانی تشکل یک گروه مردان و پسران جوان شاداب و دارای انرژی وخلاقیت می باشد.پایه گذاران شرکت با تغییرنام این شرکت ,قصدنفوذ درآمریکا بجهت گسترش وتحول کارخود درسطح جهانی را داشتند و درسال 1960 سونی نام خاص خود(sony) را درامریکا به ثبت رساند و درهمین سال کارخانه ای بزرگ در ژاپن تاسیس کردند.
حوزه های کاری شرکت سونی بسیارتنوع دارد و از محصولات الکترونیکی گرفته تا بازی و سرگرمی و خدمات مالی راشامل می شود که عمده ترین کسب و کار این شرکت مربوط به محصولات الکترونیکی اش می باشداعم از تلویزیون,ویدیو و دوربینهای دیجیتال و…
شرکت سونی دردهه 1980 شروع به تولید کامپیوتر نمود ولی تنها دربازار ژاپن محصولات کامپیوتری خودرا عرضه کرد.تولید و عرضه بین المللی کامپیوترهای سونی درسال 1996 آغاز گشت که اولین تولیدات شامل رایانه های شخصی(pc)می باشد.
درسال 2014 ضررهای مالی شرکت سونی درزمینه فروش لپ تاپ بسیاربالا بود که مجبور شد تولید لپ تاپ و رایانه های شخصی خودرا برای تمرکز بیشتر روی گوشیهای تلفن همراه به شرکت صنعتی ژاپن واگذار نماید.
هم اکنون لپ تاپ های سونی وایو ساخت این شرکت به اسم وایو و بدون مارک سونی در بازارهای جهانی عرضه می شود.